0

položek na
vašem seznamuSpolečenská etiketa

Dress Code. Dostali jste pozvánku na společenskou, kulturní nebo politickou akci? Jak se obléknout? Na pozvánce uvádí hostitel obvykle tyto výrazy...

 

Dress Code - instrukce jak se na danou příležitost obléknout

Běžné dress cody:

White-Tie - dnes se používá nejčastěji na ples v opeře, oblékáme  frak s vestou nebo šerpou, košilí na manžetové knoflíčky a bílým motýlkem. Tradiční varianta fraku obsahuje vestu a košili s nársenkou z bavlněného pyké. Pánové obouvají lakýrky. Dáma doplní večerní toaletu čelenkou a rukavičkami.

Black-Tie - oblékáme pánský  smoking, doplněný pásem, motýlkem, kapesníčkem a bílou smokingovou košili. Dáma obléká večerní toaletu - dlouhé šaty.

Creative Black Tie

Jedná se o formální událost, takže společenské šaty, ale zde máte prostor pro uplatnění žhavých módních trendů ve večerním oblečení. Pánové smoking, výměna bílé košile za černou bez motýlka. Ženy mohou zvolit např. luxusní dlouhé úplety, luxusní svetřík s korálovými výšivkami v kombinaci s širokou sukní či luxusní korzet. 

Dark suit - před 18.hodinou nejen tmavý tmavý oblek doplněný košilí a kravatou, po 18.hodině tmavý. Dáma obléká krátké šaty

Cocktail

Muži oblékají společenský oblek, ženy volí krátké elegantní koktejlové šaty - koktejlky.

Formal dress - oblékáme společenský oblek, bílou košili, kravatu a kapesníček. Je hezké barevnost kravaty a případně kapesníčku sladit s partnerkou. Ta by měla oblékat krátké šaty nebo kostým.

Informal, Casual nebo Dressy Casual- neformální oblečení, sako vycházkové doplněné kalhotami z jiného materiálu, košile barevná s vázankou. Muži volí také kalhoty, tričko s límečkem a svetr nebo vestu. Dáma obléká šaty dle módy.

Méně používané dress cody:

Unofficial nebo Lounge suit - oblékáme vycházkový šedý oblek s košilí a vázankou, žena obléká kostým

Festive casual - slavnostní, ale neformální, muži oblékají například barevné sako doplněné světlými kalhotami,  košilí a ascotem.

Summer casual - tričko do saka, lehké letní kalhoty, mokasiny i bez ponežek

Smart casual - zvolíme módní a neformální styl například košili se zajímavým límečkem doplněnou ascotem, letními kalhoty a mokasíny.

Další používané výrazy na pozvánce:

R.S.V.P.  potvrďte svou účast nebo se omluvte

RLO        račte laskavě odpovědět

Regrets only  pokud svou účast omlouváte, použijte uvedené telefonní číslo

p.m.  pro připomínku, obdrželi jste opětovnou pozvánku,která je projevem velké úcty hostitele

s.t. přijďte přesně

c.t.  čas příchodu je volný

Pozvánku si vezměte sebou. Budete ji pravděpodobně potřebovat u vstupu.

 • Black Tie

  Black Tie

 • Firemní večírek

  Firemní večírek

 • Ascot

  Ascot

 • Formall dres

  Formall dres

 • Smart casual

  Smart casual